Adrese:
Bērzaunes iela 7,
Rīga (VEF)
Darba laiks:
Pm. - Pk.: 9:00-19:00
Se. - Sv.: Brīvdiena

Kariesa profilakse

Kariesa profilakse

Zoba uzbūve

Zobs sastāv no emaljas un dentīna – tie ir blīvi mineralizēti audi, kas satur daudz kalcija hidroksilapatītakristālu formā. Šo blīvo audu iekšienē izvietoti asinsvadi un nervi – tie ir mīkstie audi. Emalju veido viscietākie cilvēku organisma audi, kuri par 95% sastāv no minerāliem. Tas ir zoba virsējais slānis, kas pārklāj to zoba daļu, kura atrodas virs smaganas līmeņa. Savukārt kronīša un saknes galveno daļu veido dentīns. Dentīns sastāv no mazāk mineralizētiem (minerālu – hidroksilapatītu daudzums nepārsniedz 70%), tātad mazāk blīviem audiem.

Kariesa diagnostika

Agrīnai kariesa diagnostikai stomatologam palīdz rentgena uzņēmumi. Rentgena uzņēmumos sākotnējo kariesa izpausmju atklāšanā stomatologs meklē iespējamās izmaiņas zoba emaljā un dentīnā. Rentgena uzņēmumu princips ir šāds. Zoba cietie mineralizētie audi neizlaiž rentgena starus, kas tiek raidīti caur zobiem uz rentgena plēvi. Tāpēc tajās plēves vietās, kas nosegtas ar zoba emalju un dentīnu, nonāk mazāk rentgena staru, līdz ar to uzņēmumā šīs daļas izskatās gaišākas. Tā kā kariesa skartajās vietās cieto audu minerāli ir sagrauti, šīs zonas izskatīsies tumšākas. Tas notiek tādēļ, ka kariozā virsma kļūst mazāk cieta vai ir sagrauta, tādējādi caur to spēj iziet rentgena stari un nokļūt uz rentgena plēves.

Kariesa ārstēšana un profilakse

Zobi pakļauti dažādām slimībām daudzu iemeslu dēļ. Vispirms jau zobu veselību ietekmē mutes dobuma higiēnas ievērošanas efektivitāte. Pēc katras ēdienreizes cilvēkam ir jāiztīra savs mutes dobums – tā var būt zobu birste vai speciāli diegi. Ļoti bieži, kad pa rokai nav nedz birstītes, nedz diega, starp zobiem paliek pārtikas atliekas, pateicoties kurām attīstās ļaundabīgas baktērijas, kas izraisa kariesu un citas nepatīkamas slimības.

Kariess ir samērā nepatīkama slimība, kas grauj zobu un rezultātā noved pie tā zaudēšanas. Kariesa sākuma stadijās ārstēšanā tiek izmantotas aplikācijas ar speciālu šķīdumu, ko uzliek uz kariesa skartajām zoba daļām. Ja kariess jau pietiekami attīstījies, to noņemt var, preparējot skarto plakni un tās vietā ievietojot plombēšanas materiālu.

Nevar precīzi pateikt, cik ilgā laikā var attīstīties kariess, šis laiks var būt no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem, viss ir atkarīgs no tā, cik labi cilvēks ievēro mutes dobuma higiēnu.

Bieži vien kariess parādās bērniem un pusaudžiem. Tam ir daudz iemeslu. Vispirms jau jānorāda, ka bērnam ir grūti labi iztīrīt zobus, veidojas aplikums, kā rezultātā attīstās kariess. Lai tā nenotiktu, uzraugiet, lai Jūsu bērns rūpīgi iztīrītu zobus, nepieciešamības gadījumā palīdziet viņam. Lai izvairītos no kariesa rašanās, nelietojiet produktus ar augstu cukura saturu, kā arī sekojiet mutes dobuma higiēnai un atcerieties: ir vieglāk novērst kariesa veidošanos, nekā pēc tam to ārstēt.

Mūsu speciālisti