Periodontīts: iemesli un veidi
Periodontīts: iemesli un veidi
Visbiežākie iemesli, kuru dēļ pacienti vēršas pie stomatologa, ir kariess, pulpīts, periodontīts, paradontoze.
Virkne visu iespējamo faktoru veicina periodonta iekaisuma izmaiņu attīstību. To vidū izceļ infekcijas un neinfekcijas izmaiņas.
Infekcijas formas rodas poatogēnas mikrofloras ietekmes rezultātā, kura sabojā zobu caur sakņu kanālu vai pārvietojas uz iekaisuma vietu asinīs, limfā.
Šīs saslimšanas neinfekcijas veidus provocē:
- akūtas vai hroniskas traumas;
- toksiskie preparāti pēc nepareizas plombēšanas;
- zāles, kuras izraisa alerģiju;
- stipri antiseptiķi, kurus izmanto endodontiskajā ārstēšanā.
Neinfekcijas patoloģijas ārstēšana pirmām kārtām paredz provocējošā faktora ietekmes izslēgšanu, bet infekcijas gadījumā – etiotropu terapijas nozīmēšanu.
Akūtā periodontīta klīniskās pazīmes
Saslimšanas klīnika ir atkarīga no tās gaitas. Patoloģijas akūtas formas gadījumā ir iespējama seroza vai strutaina ekssudāta esamība, kuri nosaka pacieta stāvokļa smagumu. Nepieciešamas zāļu terapijas neesamība izraisa lokālā un sistēmiskā rakstura sarežģījumu attīstību.
Serozais periodontīts izpaužas:
- īdošās pastāvīgās zobu sāpēs;
- sāpīgu izjūtu iradiācija nav;
- nelielā limfātisko mezglu palielināšanās;
- zobs ir nedaudz kustīgs.
Rentgenoloģiskajā uzņēmumā izmaiņas nav. Vispārējā asins analīze arī neietver izteiktas nobīdes no normas.
Pārejot strutainā formā, klīniskie simptomi iegūst vispārīgu raksturu, pievienojas: slikta pašsajūta, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, izmaiņas laboratorijas izmeklējumos, zobu sāpes iegūst pastāvīgo raksturu.
Rentgenoloģiskais uzņēmums joprojām neietver patoloģiskās pazīmes.
Hroniskā periodontīta klīniskās pazīmes
Izšķir vairākas saslimšanas formas hroniskās gaitas gadījumā. Diagnostikas laikā liela nozīme ir rentgenoloģijas metodei.
Granulējoša stomatoloģiskās patoloģijas forma savā būtībā ir aktīvs iekaisuma process ar biežiem saasinājumu periodiem. Tas ir tipisks un apdraudošs odontogēnas infekcijas perēklis. Sāpes var netraucēt pacientam vispār, vai arī izpausties periodiskajos diskomforta sajūtām.
Apskates laikā paradontologs atklāj fistuliskas ejas ar dažādas lokalizācijas strutainiem izdalījumiem. Skartā zoba smagana ir pirtūkusi, hiperēmiska.
Iekaisuma granulematozes variants ilgu laiku norisinās bez simptomiem un tiek atklāts tikai instrumentāli.
Fibrozes variants sava būtība ir rēta, izveidojusies atbildē uz iekaisumu.
Kā ārstēt periodonta saslimšanas
Ieteicams ievērot plānveida apskašu grafiku pie stomatologa, savlaicīgi ārstēt kariesu un citas mutes dobuma iekaisuma saslimšanas. Pierakstīties uz konsultāciju un ārstēšanu pie paradontologa Rīgā Jūs varat medicīnas centrā "Sky Dream Clinic". Mēs palīdzēsim tikt vaļā no mokošām zobu sāpēm un saglabāt skaistu smaidu.
Dalīties