Rīga:
Bērzaunes iela 7, Rīga (VEF)
+371 20012559
Mārupe:
Malduguņu iela 2, Mārupe
+371 27260101

Mutes dobuma higiēna un tās nozīme zobu maiņas laikā

Mutes dobuma higiēna un tās nozīme zobu maiņas laikā

Kad tiek apmeklēta zobārstniecība Rīgā, vecāki var būt pilnīgā pārliecībā par ārstu spējām strādāt ar mazajiem pacientiem.

Piena zobu izkrišana ir laiks, kad nepieciešama bērnu zobārstniecība, zobu regulārai uzraudzībai. Novērojot zobu rindas atjaunošanos, bērnu zobārsts pamanīs “haizivs zobu” rašanās tendenci.

Vai “haizivs zobu” parādīšanās ir bīstama?

Situācija, kad bērnu zobi aug divās rindās: piena zobi neizkrīt, bet jaunie parādās blakus, formējot paralēlu rindu – nav bīstama, ja savlaicīgi sazinās ar zobārstu. Bērnu zobārsts izraus piena zobu. Parasti speciālists iesaka bērnam un vecākiem veikt vienkāršu vingrinājumu, viegli uzspiežot ar mēli uz jaunā zoba, palīdzot viņam ieņemt pareizo stāvokli.

Visbiežāk “haizivs rindas” cēlonis ir bērna elpošana caur muti.

Ja mazulis elpo caur muti, mēle paliek mutes dobuma apakšējā daļā, neveicot nepieciešamo spiedienu uz augšžokli.

Pareizi elpojot caur degunu, jaunie zobi paši izspiedīs piena zobu saknes. Kad tās izkustās, piena zobs pats izkritīs vai arī bērnu zobārsts sniegs nelielu palīdzību. Taču, ja jaunais zobs aug paralēli, ir apmeklējama bērnu zobārstniecība, lai ne tikai izrautu piena zobu, bet arī pārliecinātos, ka nepareizā elpošana nav traucējusi žokļa formēšanos. Iespējams, nepareizas elpošanas dēļ, neveidojas spraugas, kuras nepieciešamas jauno zobu augšanai, un tie aug virs smaganas vai smaganas iekšpusē.

Mazuļa mutes dobuma higiēna un tās svarīgums zobu maiņas periodā

Par to, ka 6 līdz 10 gadu vecumā  žoklis ir gatavs atjaunotās zobu rindas iznākšanai, arī norāda spraugu veidošanās. Lai tajās neuzkrātos ēdiena paliekas, zobu higiēna ir jāuztver ļoti nopietni.

Svarīgi, lai šajā periodā bērnu zobārsts spētu pārliecināties, ka tiek ievērota mutes dobuma higiēna. Mūsu speciālistu prakse rāda: vecāki diezgan bieži pieļauj divas kļūdas. Pirmkārt, iegādājas zobu higiēnas līdzekļus, orientējoties uz reklāmām. Otrkārt, vēloties redzēt bērnu patstāvīgu, kādā momentā pārtrauc kontrolēt mazuļa roku kustības zobu tīrīšanas laikā.

Balstoties uz datiem par bērna veselības kopējo stāvokli, bērnu zobārsts ieteiks zobu pastas, kuras satur barojošus un dezinficējošus sastāvus, optimālas formas zobu sukas; kā arī pieejamā formā iemācīs mazulim zobu kopšanas algoritmu.

Dalīties